Betting Tips

The History of the Travers Stakes

Fastest Time: 2:00.00 – General Assembly

Most Wins By a Jockey: (4) – Jim McLaughlin, Eddie Arcaro, Braulio Baeza, Pat Day

Most Wins by a Trainer: (5) – Bert Mulholland

Most Wins by an Owner: (5) – Dwyer Brothers Stables, George D. Widener Jr., Rokeby Stable

Fun Fact: Only one horse has ever won the all there Triple Crown races and the Travers – Whirlaway in 1941.

Past Travers Winners

Year Horse Statistics Sire – Dam – Dam’s Sire
1864 Kentucky b.c. 1861 Lexington – Magnolia by Glencoe (GB)
1865 Maiden b.f. 1862 Lexington – Kitty Clark by Glencoe (GB)
1866 Merrill ch.c. 1863 Lexington – Miriam by Glencoe (GB)
1867 Ruthless b.f. 1864 Eclipse (GB) – Barbarity (IRE) by Simoom (GB)
1868 The Banshee b.f. 1865 Lexington – Balloon by Yorkshire (GB)
1869 Glenelg b.c. 1866 Citadel (GB) – Babta (GB) by Kingston (GB)
1870 Kingfisher b.c. 1867 Lexington – Eltham Lass (GB) by Kingston (GB)
1871 Harry Bassett ch.c. 1868 Lexington – Canary Bird by Albion (GB)
1872 Joe Daniels ch.c. 1869 Australian (GB) – Dolly Carter by Glencoe (GB)
1873 Tom Bowling b.c. 1870 Lexington – Lucy Fowler by Albion (GB)
1874 Attila b.c. 1871 Australian (GB) – Ultima by Lexington
1875 D’Artagnan gr.c. 1872 Lightning – Zingara by Star Davis
1876 Sultana b.f. 1873 Lexington – Mildred by Glencoe (GB)
1877 Baden-Baden ch.c. 1874 Australian (GB) – Lavender by Wagner
1878 Duke of Magenta b.c. 1875 Lexington – Magenta by Yorkshire (GB)
1879 Falsetto b.c. 1876 Enquirer – Farfaletta by Australian (GB)
1880 Grenada b.c. 1877 King Alfonso – Mattie Gross by Lexington
1881 Hindoo b.c. 1878 Virgil – Florence by Lexington
1882 Carley B. blk.c. 1879 Virgil – Ladylike by Leamington (GB)
1883 Barnes b.c. 1880 Billet (GB) – Mercedes by Melbourne Jr.
1884 Rataplan ch.c. 1881 Reform – Lady Lumley (GB) by Rataplan (GB)
1885 Bersan b.c. 1882 Ten Broeck – Sallie M. by Longfellow
1886 Inspector B. b.c. 1883 Enquirer – Colossa by Colossus
1887 Carey b.c. 1884 King Alfonso – Miranda by Glencoe (GB)
1888 Sir Dixon b.c. 1885 Billet (GB) – Jaconet by Leamington (GB)
1889 Long Dance b.c. 1886 Longfellow – La Galatea by War Dance
1890 Sir John b.c. 1887 Sir Modred (NZ) – Marian by Hubbard
1891 Vallera ch.c. 1888 Springbok – Valasco by Pat Malloy
1892 Azra b.c. 1889 Reform – Albia by Alarm
1893 Stowaway ch.c. 1890 Spendthrift – Carrie Phillips by Pat Malloy
1894 Henry of Navarre ch.c. 1891 Knight of Ellerslie – Moss Rose by The Ill-Used (GB)
1895 Liza ch.f. 1892 Rayon d’Or (FR) – Lizzie Cox by Glenelg
1896 not run
1897 Rensselaer ch.c. 1894 Hayden Edwards – The Belle by Rayon d’Or (FR)
1898 not run
1899 not run
1900 not run
1901 Blues b.c. 1898 Sir Dixon – Bonnie Blue II by Hindoo
1902 Hermis ch.c. 1899 Hermence (GB) – Katy of the West by Spendthrift
1903 Ada Nay ch.f. 1900 Maxio – Nayada by Midlothian (GB)
1904 Broomstick b.c. 1901 Ben Brush – Elf (GB) by Galliard (GB)
1905 Dandelion ch.c. 1902 Hamburg – Pansy by St. Blaise (GB)
1906 Gallavant ch.c. 1903 Ornament – Spanker (GB) by St. Serf (GB)
1907 Frank Gill (GB) ch.c. 1904 Collar (GB) – Ravello II by Sir Hugo (GB)
1908 Dorante b.c. 1905 Pessara – Lady Augusta by Luke Blackburn
1909 Hilarious ch.c. 1906 Voter (GB) – Harpsichord (GB) by Amphion (GB)
1910 Dalmatian b.c. 1907 Ethelbert – Ionis by Magnetizer
1911 not run
1912 not run
1913 Rock View b.c. 1910 Rock Sand (GB) – Golden View by Hastings
1914 Roamer b.g. 1911 Knight Errant – Rose Tree II (GB) by Bona Vista (GB)
1915 Lady Rotha b.f. 1912 Fayette – Sandy Bar (GB) by Carbine (AUS)
1916 Spur b.c. 1913 King James – Auntie Mum (GB) by Melton (GB)
1917 Omar Khayyam (GB) ch.c. 1914 Marco (GB) – Lisma (GB) by Persimmon (GB)
1918 Sun Briar (FR) b.c. 1915 Sundridge (GB) – Sweet Briar II (GB) by St. Frusquin (GB)
1919 Hannibal ch.c. 1916 Olambala – Mexoana by Mexican
1920 Man o’War ch.c. 1917 Fair Play – Mahubah by Rock Sand (GB)
1921 Sporting Blood b.c. 1918 Fair Play – Felicity by Rock Sand (GB)
1922 Little Chief b.c. 1919 Wrack (GB) – Medora II (FR) by Rabelais (GB)
1923 Wilderness ch.c. 1920 Campfire – Genesta by Broomstick
1924 Sun Flag b.c. 1921 Sun Briar (FR) – Private Flag by Hamburg
1925 Dangerous ch.c. 1922 Negofol (FR) – Fair Atalanta by Knight of the Thistle (GB)
1926 Mars ch.c. 1923 Man o’War – Christmas Star by Star Shoot (IRE)
1927 Brown Bud br.c. 1924 Brown Prince II (GB) – June Rose by Myram (FR)
1928 Petee-Wrack b.c. 1925 Wrack (GB) – Marguerite by Celt
1929 Beacon Hill br.g. 1926 Broomstick – Yankee Maid by Peter Pan
1930 Jim Dandy ch.g. 1927 Jim Gaffney – Thunderbird by Star Shoot (IRE)
1931 Twenty Grand b.c. 1928 St. Germans (GB) – Bonus by All Gold (GB)
1932 War Hero b.c. 1929 Man o’War – Whetstone by Sweep
1933 Inlander b.c. 1930 Infinite – Geisha Girl by Huon (GER)
1934 Observant blk.g. 1931 On Watch – Sunny Sal by Sun Briar (FR)
1935 Gold Foam ch.c. 1932 Golden Broom (FR) – Assembly by Man o’War
1936 Granville b.c. 1933 Gallant Fox – Gravita by Sarmatian (FR)
1937 Burning Star ch.c. 1934 Burning Blaze – Owena by The Porter
1938 Thanksgiving b.c. 1935 Bud Lerner – Inchcape Belle by Inchcape
1939 Eight Thirty ch.c. 1936 Pilate – Dinner Time by High Time
1940 Fenelon b.c. 1937 Sir Gallahad III (FR) – Filante (FR) by Sardanapale (FR)
1941 Whirlaway ch.c. 1938 Blenheim II (GB) – Dustwhirl by Sweep
1942 Shut Out ch.c. 1939 Equipoise – Goose Egg by Chicle (FR)
1943 Eurasian br.c. 1940 Quatre Bras II (FR) – Tehani by Carlaris (GB)
1944 By Jimminy br.c. 1941 Pharamond II (GB) – Buginarug by Blue Larkspur
1945 Adonis ch.g. 1942 Reigh Count – Crazy Jane by Haste
1946 Natchez ch.c. 1943 Jamestown – Creole Maid by Pharamond II (GB)
1947 Young Peter b.c. 1944 Peanuts – Mary Jane by Pennant
1948 Ace Admiral ch.c. 1945 Heliopolis (GB) – War Flower by Man o’War
1949 Arise br.c. 1946 He Did – Coralie B. by Apprehension
1950 Lights Up ch.c. 1947 Eight Thirty – Tedmelia by Teddy (FR)
1951 Battlefield ch.c. 1948 War Relic – Dark Display by Display
1952 One Count dkbr.c. 1949 Count Fleet – Ace Card by Case Ace
1953 Native Dancer gr.c. 1950 Polynesian – Geisha by Discovery
1954 Fisherman br.c. 1951 Phalanx – Crawfish by Halcyon
1955 Thinking Cap b.c. 1952 Rosemont – Camargo by Heliopolis (GB)
1956 Oh Johnny b.c. 1953 Johns Joy – Saracen Flirt by Pilate
1957 Gallant Man (GB) b.c. 1954 Migoli (GB) – Majideh (GB) by Mahmoud (FR)
1958 Piano Jim b.c. 1955 Bernborough (AUS) – Blue Denim by Blue Larkspur
1959 Sword Dancer ch.c. 1956 Sunglow – Highland Fling by By Jimminy
1960 Tompion br.c. 1957 Tom Fool – Sunlight by Count Fleet
1961 Beau Prince b.c. 1958 Bull Lea – Typhoon by Whirlaway
1962 Jaipur dkb.c. 1959 Nasrullah (GB) – Rare Perfume by Eight Thirty
1963 Crewman ch.c. 1960 Sailor – Twelve O’Clock (GB) by Hyperion (GB)
1964 Quadrangle b.c. 1961 Cohoes – Tap Day by Bull Lea
1965 Hail To All b.c. 1962 Hail to Reason – Ellen’s Best by War Relic
1966 Buckpasser b.c. 1963 Tom Fool – Busanda by War Admiral
1967 Damascus b.c. 1964 Sword Dancer – Kerala by My Babu (FR)
1968 Chompion b.c. 1965 Tompion – Mahratta by Mahmoud (FR)
1969 Arts and Letters ch.c. 1966 Ribot (GB) – All Beautiful by Battlefield
1970 Loud b/br.g. 1967 *Herbager (FR) – Hasty Dancer by Native Dancer
1971 Bold Reason b.c. 1968 Hail to Reason – Lalun by Djeddah (FR)
1972 Key to the Mint b.c. 1969 Graustark – Key Bridge by Princequillo (GB)
1973 Annihilate ’em ch.c. 1970 Hempen – Spots to Spare by Star Rover
1974 Holding Pattern b/br.g. 1971 Old Bag – Miss Caesar by All Blue
1975 Wajima b.c. 1972 Bold Ruler – Iskra by Le Haar (FR)
1975 Honest Pleasure dkb/br. c. 1973 What a Pleasure – Tularia by Tulyar (GB)
1977 Jatski dkb/br.c. 1974 Jatullah – Ski by Greek Game
1978 Alydar ch.c. 1975 Raise a Native – Sweet Tooth by On-and-On
1979 General Assembly ch.c. 1976 Secretariat – Exclusive Dancer by Native Dancer
1980 Temperence Hill b.c. 1977 Stop the Music – Sister Shannon by Etonian
1981 Willow Hour b.c. 1978 Bold Hour – Cherry Willow by Pia Star
1982 Runaway Groom gr.c. 1979 Blushing Groom (FR) – Yonnie Girl by Call the Witness
1983 Play Fellow b.c. 1980 On the Sly – Play For Keeps by Run For Nurse
1984 Carr de Naskra b/br.c. 1981 Star de Naskra – Cornish Runner by Cornish Prince
1984 Chief’ Crown b.c. 1982 Danzig – Six Crowns by Secretariat
1986 Wise Times b.c. 1983 Mr. Leader – Trying Times by He’s a Pistol
1987 Java Gold b.c. 1984 Key to the Mint – Javamine by Nijinsky II (CAN)
1987 Forty Niner ch.c. 1985 Mr. Prospector – File by Tom Rolfe
1989 Easy Goer ch.c. 1986 Alydar – Relaxing by Buckpasser
1989 Rhythm c. 1987 Mr. Prospector – Dance Number by Northern Dancer (CAN)
1991 Corporate Report ch.c. 1988 Private Account – Ten Cents a Kiss by Key to the Mint
1992 Thunder Rumble b/br.c. 1989 Thunder Puddles – Lyphette by Lyphard
1993 Sea Hero b.c. 1990 Polish Navy – Glowing Tribute by Graustark
1994 Holy Bull gr/ro. c. 1991 Great Above – Sharon Brown by Al Hattab
1995 Thunder Gulch ch.c. 1992 Gulch – Line of Thunder by Storm Bird (CAN)
1996 Will’s Way b.c. 1993 Alydar – Willamae by Tentam
1997 Deputy Commander b/br.c. 1994 Deputy Minister (CAN) – Anka Germania (IRE) by Malinowski
1998 Coronado’s Quest ch.c. 1995 Forty Niner – Laughing Look by Damascus
1999 Lemon Drop Kid b.c. 1996 Kingmambo – Charming Lassie by Seattle Slew
2000 Unshaded b.g. 1997 Unbridled – Shade the Flame by Caucasus
2001 Point Given ch.c. 1998 Thunder Gulch – Turko’s Turn by Turkoman
2002 Medaglia d’Oro dkb/br.c.1999 El Prado (IRE) – Cappucino Bay by Bailjumper
2003 Ten Most Wanted b.c. 2000 Deputy Commander – Wanted Again by Criminal Type
2004 Birdstone b.c. 2001 Grindstone – Dear Birdie by Storm Bird
2005 Flower Alley ch.c. 2002 Distorted Humor – Princess Olivia by Lycius
2006 Bernardini b.c. 2003 A.P. Indy (USA) – Cara Rafaela by Quiet American (USA)
2007 Street Sense dkb/br.c. 2004 Street Cry – Bedazzle by Dixieland Band
2008 Colonel John (USA) b.c. 2005 Tiznow – Sweet Damsel by Turkoman
2009 Summer Bird ch.c. 2006 Birdstone – Hong Kong Squall by Summer Squall
2010 Afleet Express dkb/br.c. 2007 Afleet Alex – Expanse by Distant View
2011 Stay Thirsty dkb/br..c. 2008 Bernardini – Marozia by Storm Bird (CAN)
To Top